فحشولوژی

این چند روز اخیر زیاد به این فکر کردم که “گاو گند چاله دهان”* فحش ِ بسیار “مناسبی” است. چرا؟ ابتدا به این دلیل که این فحش فخامت ادبی دارد. یعنی این عبارت از جنس ِ “یک عضو خانواده”+”یک حیوان” نیست که هر بچه ی ۱۲ ساله ای بتواند در کوچه فریاد بزند. استفاده از این فحش نشان دهنده ی پیچیدگی ذهنی ِ شماست.

دقت کنید که این عبارت سه جزء مهم دارد “گاوگند”،”چاله” و “دهان”. و نکته ی اساسی این است که “دهان”، یعنی کلمه ای که این عبارت را تبدیل به یک فحش می کند، در انتها می آید. یعنی مثلا می شد گفت “گاو گند چاله” و بعد ادامه داد “بو می دهد”. در مقایسه، در فحش هایی مثل “یک عضو خانواده”+”یک حیوان”، نام عضو خانواده همان اول می آید و این نکته فرد مقابل را تحریک می کند و از اثر ِ فحش کم می کند. هنگام استفاده از چنان فحش هایی بعید نیست پیش از رسیدن به حیوان موردنظر گوینده با مشتی روی بینی اش مواجه شود. در مقایسه، زمانی که از “گاو گند چاله دهان” استفاده می کنیم، چند دقیقه بعد از تمام شدن فحش تازه شنونده متوجه می شود که چه چیزی شنیده است.

و مهم است که دقت کنیم که این فحش به سادگی نمی گوید “مدفوع تو دهنت”. در واقع استفاده کننده از این عبارت می گوید که دهان شنونده چاله ی “گاو گند” است. این یعنی مدت زیادی است که شنونده دهانش را زیر گاوی/گاوهایی باز کرده و حالا تبدیل به “گاو گند چاله دهان” شده است.

نکته ی بسیار مهم دیگر، آوای این عبارت است. دقت کنید که در هنگام ادای این عبارت دهان شما چند بار باز و بسته می شود (امتحان کنید!). به این ترتیب در زمان گفتن “گاو” شما می توانید صدایتان را بالا ببرید، سپس “گند” و “چاله” را برای خیز برداشتن استفاده کنید و در انتها “دهان” را با فریاد بگویید. الف نون ِ انتهای دهان برای چنین کاربردی بهینه است.

* “هر گاو گند چاله دهانی، آتش فشان ِ روشن ِ خشمی شد” – احمد شاملو، با چشم ها…، دفتر ِ مرثیه های خاک.

2 نظر

  1. و کاردهای شان را
    جز از برای ِ قسمت کردن
    بیرون نیاورند.

    آزاده - اردیبهشت ۱۱, ۱۳۸۸ ۹:۰۲ ق.ظ
  2. اولین بار وقتی “گاو گند چاله دهانی …” را با صدای شاملو شنیدم فکر کردم مربوط به اوائل انقلاب بوده، حرفی زده خلاف نظر جمعیت (طبق عادت) و عده ای عصبانی شدند و این رو توی شعرش آورده، نمی دونم. شما چیزی در این مورد می دونید؟

    مخمل خان - اردیبهشت ۱۲, ۱۳۸۸ ۸:۰۰ ق.ظ

برای این نوشته یک نظر بنویسید

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*

*

Type your comment out: