بی دقتی ِ وبلاگی: بازهم

بامداد می نویسد،

باستان‌شناسان روسی پایتخت گمشده‌ی ملت یهود را کشف کردند

پایتخت گمشده‌ی پادشاهی «خزر» واقع در شمال دریای خزر کشف شد.  صهیونیست‌ها معتقدند فلسطین سرزمین موعود یهود است،  به قول آنتونی لوینگستون، حالا که سرزمین تاریخی قوم یهود کشف شده، شاید بهتر باشد  دست از سر فلسطینی‌ها بردارند و به خانه‌ی واقعی خود بروند.

عنوان ِ این نوشته ترجمه ی نادقیق ِ عنوان این خبر است،

Russian archaeologists find long-lost Jewish capital

عبارت “پایتخت گمشده ی ملت یهود” با توجه به عبارات استفاده شده در توضیح خبر این تصویر را ایجاد می کند که این کشف ادعای یهودیان مبنی بر قرار داشتن سرزمین ِ موعودشان در فلسطین فعلی را نقض می کند. در متن خبر اما اشاره ای به این ادعا نمی شود و بنظر می رسد شهر کشف شده پایتخت تمدنی است که صرفا یهودی بوده است،

The city was the capital of the Khazars, a semi-nomadic Turkic peoples who adopted Judaism as a state religion, from between the 8th and the 10th centuries, when it was captured and sacked by the rulers of ancient Russia.

این شهر مرکز خزرها بود که مردمان نیمه چادر نشینی بودند که دین یهود را زمانی بین سده های ۸ام و ۱۰ام بعنوان دین رسمی پذیرفتند. این زمانی بود که منطقه توسط حاکمین روسیه ی باستانی تسخیر شد.

سواد ِ تاریخی ِ من در زمینه ی روسیه و قوم یهود بسیار ضعیف است، اما با توجه به توضیحات بالا و آنچه در ویکیپدیا می خوانم، این شهر ربطی به “سرزمین موعود یهود” ندارد.

بنظر می رسد “آنتونی لوینگستون” که در توضیح لینک به او اشاره می شود همان Antony Loewenstein باشد که دو روز پیش یک لینک با متنی مشابه لینک اشاره شده در وبلاگش قرار داده بود. آنتونی انسان بسیار محترمی است، اما کافی است او را کمی بشناسی تا بدانی که یک یهودی ضد اسراییل است و در این زمینه بطور مرتب می نویسد. منطق حکم می کند که در نقل قول در چنین وضعیتی دقت مضاعف کرد.

One Comment

  1. ممنون از توضیح، اصلاح شد.

    کمانگیر: آقایی رفیق.

    بامداد - شهریور ۲۵, ۱۳۸۷ ۲:۲۰ ق.ظ

برای این نوشته یک نظر بنویسید

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*

*

Type your comment out: